КОЙ МОЖЕ ДА БЪДЕ ЧЛЕН НА РОТАРИ КЛУБА:

Член на Ротари клуба може да бъде всяко пълнолетно лице, без разлика на пол, етнос, религия, политически възгледи или сексуална ориентация, чиито местоживеене или месторабота са в административните граници на град София,  който има почтена и общопризната професия, в която вече е проявил лидерски качества и висок морал и който приема основния принцип на Ротари : готовност за безкористна служба в интерес на общността. Членството е лично и доброволно.

ВИДОВЕ ЧЛЕНСТВО В РОТАРИ КЛУБА

 Членството може да бъде два вида – активен член и почетен член.

 Активният член се избира съгласно описаната по-долу процедура. Активният член има правото да бъде избиран на всички описани в  Конституцията и Правилника на Ротари длъжности на ниво Ротари клуб, Дистрикт на Ротари Интернешънъл, Зона на Ротари Интернешънъл и т.н.

 Почетният член се избира от Ротари клуба измежду неротарианците, който са се отличили с полезна служба в името на Ротарианските идеали. Почетният член няма правата на активния член и продължаването на неговото почетно членство в Ротари клуба се разглежда от Съвета на Директорите в края на всяка Ротарианска година.

 

УСЛОВИЯ ЗА ПОСТАВЯНЕ НА ВЪПРОСА ЗА ЧЛЕНСТВО В РОТАРИ КЛУБА:

Кандидатът-членът трябва да бъде поканен от активен член на Ротари клуба да посещава редовните седмични клубни срещи. По време на тези срещи, кандидат-членът целенасочено представя собствените си професионални умения и постижения, демонстира наличието на изразена мотивация да стане ротарианец, запознава членовете на клуба със своето семейство, хобита, и странични интереси, като успоредно с това започва да се запознава с принципите, практиките и историята на Ротарианството. Въпросът за евентуалното приемане на кандидат-членът за редовен активен член на Ротари клуба се поставя след присъствие на 12 редовни сбирки на Клуба.

ПРОЦЕДУРА ЗА ПРИЕМ ЗА АКТИВЕН ЧЛЕН НА РОТАРИ КЛУБА:

След 12-то посещение на кандидат-членът на редовна сбирка на Ротари клуба, активният член, който го е поканил и се е превърнал в негов „спонсор“ би имал мотив да предложи на Съвета на Директорите (Борда) на Ротари клуба кандидат-членът да бъде приет за активен член на Клуба. Това предложение се пази в тайна от кандидат-члена и останалите активни членове на Ротари клуба.

Съветът на Директорите разглежда предложението на „спонсора“ за прием на новия член и се произнася по предложението с явно гласуване, което може да бъде прието с мнозинство. В случай на взето положително решение, последното се обявява на активните членове на Клуба. В едноседмичен срок след това се изчаква, дали някой от активните членове на Клуба няма да възрази. Ако постъпи възражение Съветът на Директорите разглежда въпроса повторно и взима окончателно положително или отрицателно решение.

В случай, на окончателно положително решение кандидат-членът се обябявява от Съвета на Директорите за действителен активен член, получава Класификация, съобразно професията си и на нарочна клубна церемония получава Ротарианската значка.

ПРИ КАКВИ ОБСТОЯТЕЛСТВА СЕ ПРЕКРАТЯВА АКТИВНОТО ЧЛЕНСТВОТО В РОТАРИ КЛУБА

Членството на активен член на Ротари клуба може да бъде прекратено в три случая :

1.     Когато активен член пожелае да прекрати доброволно членството си в Ротари клуба. В този случай лицето се освобождава от членство, само след изплащане на всички дължими към Ротари клуба суми, ако има такива

2.     Когато активен член не спазва сроковете на заплащане на приетия членски внос, Съветът на Директорите докладват случая на Общо събрание на активните членове на Ротари клуба, които могат да прекратят членството на нарушителя, гласувайки с квалифицирано мнозинство, като дължимите суми следва да бъдат изплатени

3.     Когато активен член допусне неоправдани отсъствия от редовните сбирки на Ротари клуба (отсъства неоправдано на повече от 4 последователни сбирки или на повече от 60% от всичките сбирки за полугодието). И в този случай, Съветът на Директорите докладва случая на Общо събрание на активните членове на Ротари клуба, които могат да прекратят членството на нарушителя, гласувайки с квалифицирано мнозинство.