T2021EN_Lockup_RGB.png
 
 

АБВ на Ротари

 

Определение на Ротари

            Как описвате вие организацията, наречена „Ротари”? Има толкова много характеристики на един Ротари клуб, както и дейности на милиони ротарианци. Има толкова много характерни черти на службата, международния характер, приятелството, класификациите за всяка професия, приносът за добрата воля и световното разбирателство, акцентът върху високите морални норми, загрижеността за другите хора и още много други.

            През 1976, Бордът на директорите на  Ротари Интернешънъл се заинтересува от създаването на кратка дефиниция за основополагащите аспекти на Ротари. Те се обърнаха към трима човека, които служеха в Комисията за връзки с обществеността на Ротари Интернешънъл и поскаха да се подготви такава кратка дефиниция, която е използвана от тогава в много  различни публикации на Ротари:

            „Ротари е организация на бизнесмени и професионалисти, обединени в световен мащаб, които служат в хуманитарната сфера, насърчават високите етични норми във всички професии и спомагат за изграждането на добрата воля и мира по света.”

            Тези 34 думи си струват да бъдат запомнени, когато някой попита: „Какво е Ротари клуб?”

 

Официалното знаме на Ротари

            Официално знаме е формално прието от Ротари Интернешънъл на конгреса на Ротари Интернешънъл през 1929 г. в Далас, Тексас, САЩ. Знамето на Ротари представлява бяло поле с официалната емблема с форма на колело, украсена със злато в центъра на полето. Четирите стеснени пространства на рамката на колелото на Ротари са оцветени в кралско синьо. Думите „Ротари” и  „Интернешънъл” отпечатани на долната и горната част на рамката на колелото са също в златно. Дръжката в центъра и каналът на колелото са бели.

            Първият официален флаг на Ротари е развят в Канзас сити, Мисури, САЩ, през Януари 1915 г. През 1922 г. малко знаме на Ротари беше занесено на южния полюс от адмирал Ричард Бърд, член на Ротари клуб Уинчестър, Вирджиния, САЩ. Четири години по-късно адмиралът занесе знаме на Ротари и на своята експедиция до северния полюс.

            Някои Ротари клубове използват знамето на Ротари на клубните си срещи. В тези случаи е подходящо да се отпечата Ротари клуб над символа и името на града, щата или държавата под емблемата.

            Знамето на Ротари е изложен постоянно на видно място в световния щаб, както и на конгресите и официалните събития на Ротари Интернешънъл.

 

Емблемата на колелото на Ротари

            Колелото е символ на Ротари от началото му. Първият дизайн е направен от ротарианецът от Чикаго Монтаг Беър, гравьор, който нарисувал обикновено колело на количка и няколко линии, за да покаже плах и движение. Казва се, че колелото илюстрира „Цивилизацията и движението”. Повечето от най-ранните клубове са имали някаква форма на колело на количка на своите публикации и писма. Накрая, през 1922, е решено, че всички Ротари клубове ще приемат единен дизайн за изключителната емблема на ротарианците. Така, през 1923 г. настоящето зъбно колело с 24 зъбеца и 6 спици е прието от Асоциацията на Ротари Интернешънъл. Група инженери съветват, че зъбното колело е механически неизправно и не би работило без клинов канал в центъра му, за да се свързва с дръжката. Така е добавен клиновият канал през 1923 г. и дизайнът, който познаваме днес е официално приет за официалната емблема на Ротари Интернешънъл.

 

Цел на Ротари

            В някои части на света седмично срещите на Ротари клубовете започват със ставането на всички членове и рецитирането на целта на Ротари. Това постановление, което идва от конституцията на Ротари, често може да се види на табели по стените в офисите на ротарианците или местоработата им.

            Целта на Ротари е „да насърчава и подхранва идеала за служба като основа на достойното начинание”. Постановлението изброява след това четири области, чрез които се подпомага този „идеал за служба”: чрез развиването на познанството като възможност за служба; поддържането на високите морални норми в бизнеса и професиите; чрез службата в бизнеса и професията и обществения живот; нарастването на международното разбирателство, добрата воля и мира.

            Целта на Ротари не винаги е била изразено по този начин. Оригиналната конституция от 1906 г. има три цели: поддържането на бизнес интересите, поддържането на доброто приятелство и развиване на най-добрите интереси на обществото. Към 1910 г. Ротари има пет цели с нарастналия акцент върху разширяването на Ротари. Към 1915 г. има шест цели. През 1918 г. целите са пренаписани отново и са намалени до четири. Четири години по-късно отново нарастват до шест и през 1927 г. отново са ревизирани. 

            Накрая, през 1935 г. на конгреса в Мексико сити, шестте цели отново са заявени и са намалени до четири. Последната голяма промяна е през 1951 г., когато целите са обединени и променени в една обща цел, която има четири части. 

Четиристранния тест

            Едно от най-много печатаните и цитирани заявления за етиката в бизнеса в света е четиристранният тест. Той е създаден от ротарианеца Хърбърт Тейлър през 1932 г., когато било поискано от него да поеме Компания за Алуминий, която била пред банкрут. Тейлър потърсил начин д спаси компанията, която била изправено пред финансови затруднения. Той очертал етичен кодекс от 24 думи за всички работници, който да следват в своя работен и професионален живот. Четиристранният тест става пътеводителя за продажби, производство, реклама и всички връзки с доставчици и клиенти, а оцеляването на компанията заложено в проста философия.

            Хърб Тейлър става президент на Ротари Интернешънъл за 1954-55. Четиристранният тест е приет от Ротари през 1943 г. и е преведен на повече от 100 езика и публикуван по хиляди начини. Посланието трябва да бъде познато и следвано от всички ротарианци. „За нещата, които мислим, казваме или правим: 1. ИСТИНА ли е? 2. ЧЕСТНО ли е спрямо всички засегнати? 3. Ще изгради ли ДОБРАТА ВОЛЯ и ПО-ДОБРИТЕ ПРИЯТЕЛСТВА? 4. Ще бъде ли ОТ ПОЛЗА за всички засегнати?”

Международните отговорности на ротарианеца

            Като международна организация, Ротари предлага на всеки член уникални възможности и отговорности. Въпреки че, всеки ротарианец има като първа отговорност да изпълнява задълженията си като гражданин на своята държава, членството в Ротари му дава относително различна гледна точка за международните дела. В началото на 50-те години е приета ротарианска философия, която описва как ротарианецът трябва да мисли в световен мащаб. Ето какво казва тя:

 

„Ротарианец, мислещ в световен мащаб:

  • Отправя поглед отвъд националния патриотизъм и се смята за споделящ отговорността за прогреса в международното разбирателство, добрата воля и мира;

  • Устоява на всякакви тенденции да действа като поставя приоритети на национална и расова основа;

  • Търси и развива общи области за споразумения с други народи;

  • Защитава надмощието на закона, за да бъде запазена свободата на отделния човек, за да може той да се радва на свобода на мисълта и изказа и на свобода от преследване, агресия, нужда и страх;

  • Подкрепя действията насочени към повишаването на стандарта на живот за всички народи, като осъзнава, че бедността където и да е по света пречи на прогреса навсякъде;

  • Придържа се към принципите за справедливостта на човечеството;

  • Стреми се да подпомага мира между народите и е подготвен да прави лични жертви за този идеал;

  • Подкрепя и осъществява на практика духа на разбирателството към вярата на другите, като стъпка към световната добра воля, като признава, че има определени основни морални и духовни норми, които да гарантират по-пълноценен и богат живот.”

 

Това е нещо, което трябва да практикува в мислите и действията си всеки ротарианец!

Толерантност към различията

            Понякога човек се изкушава да критикува законите, обичаите и традициите на друга държава, които му се струват странни и неправилни. В някои случаи незаконни действия или обичаи за една страна са напълно законни и приемливи в друга.

            Като членове на международна организация, посветени на световното разбирателство и мира задължение на ротарианците е да се въздържат от съдене на нашите ротариански приятели и граждани от други държави когато тяхното поведение ни изглежда странно. Ротарианската практика съществува повече от половин век относно тази дилема за международните връзки.

            Заявлението, прието през 1933 г., гласи, че поради това, че се признава, че някои дейности и местни обичаи могат да бъдат легални и обичайни в някои държави и не в други, ротарианците трябва да се ръководят от този съвет за толерантност:

            „Ротарианците във всички държави трябва признават тези факти и трябва да има целенасочено избягване на критики относно законите и обичаите на една страна от ротарианци от друга страна.” Практиката предупреждава също срещу „каквито и да е действия от страна на ротарианците на една държава да се месят в законите или обичаите на друга държава.”

            Като се опитваме да подсилваме мостовете на разбирателството, добрата воля и приятелство, тези практики са добър съвет и насоки.

 

Необичайни срещи на клубове

            Кои ротарианци трябва да пътуват най-далече за среща с друг клуб? Прави сте, ако сте предположили 34 членове от Ротари клуб Папеете, Таити, който се намира в средата на Тихия океан и е клубът, който е най-отдалечен от който и да е друг. Най-южната Ротари среща е на Ротари клуб в базата Марамбио-Антартида в Антарктида. За да посетите най-северния клуб трябва да пътувате до Ротари клуб Свалбард в групата на Свалбардските острови на север от Норвегия.

            Смята се, че Ротари среща се провежда някъде по света на всеки час. Ако посещават по една среща на ден, ще ви отнеме 80 години време да посетите съществуващите повече от 31 000 Ротари клуба в света, а до това време без съмнение ще има хиляди нови клубове за посещение. 

Възможности за приятелство

    Повечето ротарианци са много успешни професионалисти или на изпълнителни длъжности в бизнеса, защото чуват за възможности, почукват и се възползват от тях. Веднъж седмично, възможността за Ротари приятелство се случва на всяка среща на клуба, но не всички членове чуват нейното почукване.

            Седмичната среща на клуба е специалната привилегия на членството в 

Ротари. Това дава възможност за посещение на приятелите членове, за срещане на посетители и нови членове и споделяне на личното приятелство с други членове. 

            Ротари клубовете, които има репутацията на „приятелски клубове” обикновено следват няколко прости стъпки. Членовете се насърчават да заемат различни места на различна маса всяка седмица или да сядат с член, когото не познават толкова колкото дългогодишните им лични приятели. От членовете се иска да канят нови членове и посетители да се присъединят на масата и по-скоро да поговорят, отколкото да се хранят в мълчание или да говорят само със съседа си. Ротарианците трябва също така да се стараят да опознаят повече всички членове на клуба.

            Когато ротарианците следват тези лесни стъпки, изцяло нова възможност  за приятелство се почуква всяка седмица. Скоро, ротарианците осъзнават, че топлото и лично приятелство е основополагащ крайъгълен камък за всеки голям Ротари клуб.

Видове членство

            Има два вида членство в Ротари – активно и почетно. Активен член е този, който е избран за членство в даден клуб под бизнес или професионална класификация както е описано в конституцията и разпоредбите на РИ. Активните членове могат да заемат постове в своите клубове и да служат на Ри на ниво дистрикти или на международно ниво. От тях се очаква да покриват изискванията за присъствие, да плащат задълженията си и да водят нови членове в Ротари.

            Почетното Ротари членство може да се предлага на хора, които са се отличили чрез изключителна служба в следването на идеалите на Ротари. Почетният член се избира само за една година и постоянното членство трябва да се обновява всяка година. Почетните членове не могат да предлагат нови членове  или да заемат постове, за тях не важат изискванията за присъствие и задълженията на клуба.

            Много отличили се държавни глави, изследователи, писатели, музиканти, космонавти и други обществени личности са били почетни членове на Ротари клубове, включително крал Густав от Швеция, крал Джордж VІ от Англия, крал Бадуин от Белгия, крал Хасан ІІ от Мароко, сър Уинстън Чърчил, Алберт Швайцер, Чарлс Линдберг, композитора Жан Сибелиус, изследователя сър Едмън Хилари, Тор Хейердал, Томас Едисон, Уолт Дисни, Боб Хоуп, Д-р Албърт Сабин, Маргарет Тачър и много от президентите на САЩ.          

 

Членство в Ротари Интернешънъл

            Ако попитате ротарианец дали принадлежи на Ротари Интернешънъл, човекът вероятно ще ви погледне изненадано и ще ви каже „Разбира се, аз съм член на Ротари Интернешънъл”. Но в този момент, сигурният ротарианец ще бъде технически в грешка. Никой ротарианец не може да бъде член на Ротари Интернешънъл.

            Обяснението на това привидно противоречие е просто. Конституционните документи на РИ гласят, че членството в Ротари Интернешънъл е ограничено – само за Ротари клубове. Над 31 000 Ротари клуба принадлежат на организацията, която наричаме Ротари Интернешънъл.

            Ротари клубът е съставен от хора с подходящи квалификации – с добър характер и репутация и бизнес или професионална класификация и който има изпълнителна или ръководна длъжност. Ротарианецът принадлежи на своя клуб, а клубът на Ротари Интернешънъл. Техническата разлика не е очевидна нито известна сред повечето от ротарианците  и рядко създава проблеми и усложнения. Въпреки това обяснява защо Бордът на директорите на Ротари има очаквания и предава привилегии на по-скоро  на Ротари клубове, отколкото на отделни ротарианци.

            Ако някой ви попита дали принадлежите на Ротари Интернешънъл, вашият най-точен отговор би трябвало да е ”Не, аз принадлежа на Ротари клуб.” Съмнително е обаче дали някой ще разбере разликата или пък всъщност наистина ще го интересува.

Дистрикт гуверньор

            Дистрикт гуверньорът изпълнява много значима роля в света на Ротари. Той или тя е единственият офицер на Ротари Интернешънъл в географската зона, наречена дистрикт, който обикновено включва около 45 Ротари клуба. Дистрикт гуверньорите, които се обучават на Международната асамблея и регионално на семинара за обучение на гуверньори елект, осигуряват напътствия и ръководство за над 31 000 Ротари клуба в света. Те отговарят за поддържането на високо ниво на функциониране на клубовете в техния дистрикт.

            Дистрикт гуверньорът е много опитен ротарианец, който щедро посвещава една година на доброволческата задача за ръководство и прави най-малко по едно официално посещение до всеки клуб в дистрикта. Гуверньорът е много добре запознат с настоящите програми, цели, практики и е човек с признато високо положение в неговата или нейната професия, общество и Ротари клуб. Гуверньорът трябва да наблюдава организирането на нови клубове и  да подсилва съществуващите. Той или тя има специфични задължения, за да гарантира, че качеството на Ротари не се колебае в дистрикта и е отговорен/а за подпомагането  и приложението на всички програми и дейности на президента и борда на директорите на РИ. Гуверньорът планира и провежда конференцията на дистрикта и други специални събития.

 

Програма функционална грамотност

            Изчислено е, че милиарди хора – една шеста от населението на света – не може да чете. Неграмотността сред възрастните и децата е световна грижа във високо-индустриализираните държави и в развиващите се страни.

            Трагедията от неграмотността е, че тези, които не могат да четат нямат лична независимост и стават жертви на безскрупулна манипулация, бедност и загуба на човешко достойнство. Неграмотността е унижаваща. Тя е огромно препятствие за икономическо, политическо, социално и лично развитие и бариера за международното разбирателство, сътрудничество и мир в света.

            Много Ротари клубове внимателно проучват нуждите в обществото си за обучение и грамотност. Някои клубове осигуряват основни книги за учене на четене. Други основават клиники в подкрепа на четенето и езиците, осигуряват доброволческа помощ за обучението и купуват материали за четене. Ротарианците могат да играят жизненоважна роля в техните общества и в развиващите се страни с подкрепата на проекти за отварянето на възможности, които идват от способността за четене. Например, австралийските ротарианци разработват проекти Фарове на грамотността в четири училища в Тайланд. Този нов метод на преподаване  се е доказал като толкова успешен, че тайландското правителство го приема за всички държавни училища. Други Ротари клубове използват този модел, за да разработват проекти за грамотността в Бангладеш, Южна Африка, Бразилия и други държави.

 

Ротари приятелства

            От колекция марки до бални танци, интересите на ротарианците са толкова разнообразни, колкото е и самото членство. Сред 1,2 милиона ротарианци, аматьор радио ентусиаст или шахматист трябва да открие и други, които споделят неговите страсти. Но членовете на Ротари приятелството споделят повече от просто общ интерес в спортното гмуркане, голфа, риболова или скаутството; те споделят интерес в приятелството и службата, и в подпомагането на международното разбирателство. Така не е чудно, че Международното ски приятелство на ротарианците дарява печалбата си от ски събитията на Ротари фондацията или Летящите ротарианци помагат за транспорта на медицински персонал и доставки.

            Ротари приятелствата обединяват също ротарианци, които споделят професионален интерес в такива области като изкуствата, комуникациите и финансите. Членовете обменят техническа информация и търсят възможности да използват своите експертизи в служба не само на своите общности и държави, но и в своите професии.

 

Доброволци на Ротари

            Можете да ги откриете да работят в отдалечени клиники, лагери за бежанци, временни болници, примитивни села и в собствените им общности. Те са експерти в администрацията, развитието на обществото, образованието, производството на храна, здравеопазването, хигиената и водата. Те са доброволци на Ротари.

            Програмата за доброволците на Ротари функционира под чадъра на Професионалната служба на клубно, дистриктно и международно ниво. Ротарианците и не.ротарианците, които желаят да служат като международни доброволци могат да се регистрират в световния щаб на РИ за включване в списъка с  Международни доброволци на Ротари. Сайтът със списъка на международните доброволци и източниците за Ротари доброволци могат да помогнат на Ротари доброволците да установят своите проекти и да уредят нещата си директно с координаторите на проекта. 

            Ротари фондацията осигурява финансиране за покриване на транспорт по въздух и скромни джобни за регистрирани Ротари доброволци, които са ротарианци, ротарактори и квалифицирани бивши стипендианти на фондацията и които имат формуляр за покана от Ротари клуб в страната домакин. Доброволците не получават заплата или хонорар за техните услуги. Ротари доброволците споделят своя опит в много хуманитарни проекти по света.

 

Интеракт

            Интеракт, спонсорирана от Ротари младежка организация, е стартирана от Борда на директорите на РИ през 1962 г. Първият Интеракт клуб е основано т Ротари клуб Мелбърн, Флорида, САЩ. Интеракт клубовете дават възможности за младите хора от гимназиите да работят заедно в света на приятелството на службата и международното разбирателство. Терминът Интеракт идва от „интер” от интернешънъл и „акт” от екшън (действие). Всеки Интеракт клуб трябва да се спонсорира и наблюдава от Ротари клуб и трябва да планира годишни проекти на служба за училището си, обществото и света.

            Днес има над 8 600 Интеракт клуба с над 200 000 члена в около 110 страни. Интеракторите развиват умения за ръководство и усвояват практически опит в провеждането на проекти за служба, а с това познават и удовлетворението, което идва от службата за другите. Основна цел на Интеракт е да дава възможности за младите хора да създават по-голямо разбирателство и добра воля с младежта по целия свят.

 

Ротаракт

            След успеха на Интеракт клубовете за гимназиална възраст през 60-те години, Бордът на РИ създава през 1968 г. Ротаракт. Новата организация е предназначена за подкрепа на отговорното гражданство и възможностите за ръководство в клубове от млади мъже и жени на възраст от 18 до 30 г. Първият Ротаракт клуб е чартиран от Ротари клуб Шарлот Норт в Шарлот, Северна Каролина, САЩ. През 2002 г. има 170 000 членове в над 7300 Ротаракт клубове в 153 страни.

            Ротаракт клубовете поставят акцента върху значението на личната отговорност като основа за личен успех и развитие на обществото. От всеки клуб се изисква да завърши поне два проекта за служба на година, единият в полза на обществото и другият за подпомагане на международното разбирателство. Ротаракт също така дава възможности за ръководство и професионално развитие. Ротаракторите се радват на много социални дейности и програми за подобряване на техните общества. Ротаракт клуб може да съществува само ако бъде постоянно спонсориран, насочван и съветван от Ротари клуб.

 

 Годишните теми на Ротари

            През 1955 г. Президентът на РИ А. З. Бейкър обявява тема, Развивайте нашите ресурси, за да служи като акцент за програмите на Ротари. От тогава всеки президент обявява тема за своята президентска година. Най-кратката тема, която избира Джоузеф Аби през 1961-62 е Действай. Теми от една дума се избират през 1957-58 от Чарлз Тенент (Служи) и през 1968-69 от Киоши Тогасаки (Участвай).

            Карл Милър през 1963-64 предлага тема за времето, Насоки за Ротари в космическата епоха. Други теми за времето са били през 1980-81 когато Ролф Клерих създава Отдели време да служиш и с Уилям Картър през1973-74 Време за действие. Две теми са подобни на търговска реклама: По-добър свят чрез Ротари (Ричард Евънс, 1966-67) и Достигни (Клем Ренуфр 1978-79). Мостовете са изумителна метафора. Харолд Томас, 1959-60, кара ротарианците Да изградят мостове на приятелството; Уилам Уолк, 1970-71, създава Изгради мост над празнината; и Хироджи Мукаса, 1982-83, обявява Човечеството е едно – изградете мостове на приятелството по целия свят.

            Фокус в световен мащаб поставя Стенли МакКафри през 1981-82 с посланието Световно разбирателство и мир чрез Ротари и отново през 1984-5 от Карлос Кансеко, който подканя ротарианците Открийте нов свят на служба. В други години индивидуалното е подчертано като Ти си Ротари (Ед МакЛаулин, 1960-61), Добрата воля започва с теб (Ернст Брайтхолц, 1971-72) и Ти си ключа (Едуард Кадман, 1985-86). Често темата насърчава ротарианците да участват повече в своя клуб като Сподели Ротари – Служи на хората (Уилям Скелтън, 1983-4) или Направи членството си в Ротари ефективно (Лутир Ходжис, 1967-68). Но дали Преглеждаш и подновяваш, Хвърляш поглед, Оставяш службата да освети пътя и Отдаваш почест на човешкото същество, ясно е, че президентът на РИ дава на ротарианците важен годишен акцент.

            През 1967 г. М.А.Т. Капарас избира вдъхновяващото послание, че Ротари носи надежда. Чарлз Келер вижда Ротарианците - Обединени от службатапосветени на мира, докато Ройс Аби пита своите приятели членове през 1988-89 да Внесете живот в Ротари – Вашият живот. Хю Арчър (1989-90) ни приканва Да се радваме на Ротари!  и Пауло Коста (1990-91) поиска да Удостоим Ротари с вяра и ентусиазъм. Рехендра Сабу (1991-92) поиска от всеки ротарианец да Погледнем отвъд себе си. През 1992-93 Клифърд Дохтерман напомни на ротарианците, че Истинското щастие е да помагаш на другите, а през 1993-94, Робърт Барт съветва ротарианците Вярвайте в това, което правите и правете това, в което вярвате. През 1994-95 Бил Хънтли насърчава ротарианците Да бъдат приятели на обществата си. През 1995-96 Хърбърт Браун иска от ротарианците да Действат с интегрираност, да служат с любов, да работят за мир. През 1996-97 Луис Гией призова ротарианците Да изградят Бъдещето с действие и визия. Глен Кинрос през 1997-98 предлага план за Да покажем, че Ротари е загрижена и Джеймс Лейси иска от ротарианците Да следват своята ротарианска мечта през 1998-99. През 1999-2000 Карло Равица предлага темата Ротари 2000: Действайте с твърдост, вяра и постоянство. Следващата година Франк Девлин иска от ротарианците да Създават усет и да предприемат действия, през 2001-02, Ричард Кинг напомни на ротарианците, че Човечеството е нашата работа. За 2002-03 Бхичай Ратакул насърчава ротарианците Да посадят семената на любовта.

 

Здраве, Глад и Човечество (З-Н) помощи

            През 1978 г. Ротари започва най-всеобхватната хуманитарна дейност за служба с програмата Здраве, глад и човечество (З-Н) помощи. Програмата З-Н е предназначена за предприемане на широко-обхватни проекти за служба отвъд възможностите на отделни Ротари клубове или групи от клубове.

            От 1978 г. над 320 различни проекта за З-н са одобрени и предприети в 74 държави, с апробация от 85 милиона щ.д. Целта на тези проекти е да подобри здравето, да облекчи глада и да подсили човешкото, културно и социално развитие сред народите по света. Крайната цел е напредък в международното разбирателство, добрата воля и мира.

            Първият З-Н проект  е имунизирането на шест милиона деца във Филипините срещу полио вируса. Това е началото на това, което днес познаваме като програмата ПолиоПлюс. С напредването на З-Н се прибавят нови програми за подпомагане на хората в развиващи се райони по света. Сега, в допълнение към масовите имунизации срещу полио на над два милиарда деца в различни страни, З-Н подпомага програми за изхранване, професионално обучение, засилване на производството на храна, рехабилитация за жертвите на полио и други дейности, които са от полза за много хора в развиващите се страни.Всички З-Н проекти се подкрепят от доброволни дарения на ротарианците чрез Ротари фондацията.

 

Безвъзмездни помощи

            Сред програмите на Ротари фондацията Безвъзмездните помощи са тези, които помагат на Ротари клубовете и дистриктите да провеждат своите международни проекти за служба. От 1965 г. над 16 000 помощи са отпуснати з проекти в около 1921 страни, възлизащи на  над 165 милиона.

            Клуб или дистрикт мога да дарят сума в размер на най-малко исканото от Ротари фондацията и най-малко наполовина средствата, които Ротари фондацията ще осигури от друга страна извън тази, в която ще бъде осъществен проекта. Помощите са направени за подобряване на състоянието на болници, разработване на училищни програми, пречистване на кладенци за вода, помощ за инвалиди или хора, които изискват специални медицински грижи, осигуряват ресурси за сиропиталища, създават пречиствателни съоръжения, раздават храна и медицински доставки и провеждат много други форми на международна служба в нуждаещи се региони н света. Някои помощи са за проекти. Някои помощи са в рамките на от 15 000 до 50 000 щ.д., но повечето са от 5000 до 10 000 щ.д.

            Безвъзмездните помощи не се одобряват за закупуване на земя или строеж на сгради, освен за евтини подслони за бедни семейства и те не могат да се използват за програми, които вече текат или с приключени. Личното участие на Ротарианците се изисква и ползите трябва да се предават и отвъд получателите. 

            Програмата за Безвъзмездни помощи  е много значителна част от Ротари фондацията и осигурява важна инициатива за клубовете за предприемане на значими проекти за международна служба в друга част на света. Те определено засяват добра воля и разбирателство, което е спазване на целите на Ротари фондацията.

 

ПолиоПлюс

            ПолиоПлюс е усилие на Ротари в голям мащаб за отстраняване на детския паралич от света до 2005 г. То стартира през 1985 г. с целта за набиране на 120 милиона щ.д. за имунизиране на децата в развиващия се свят за пет години. Кампанията за набиране на средства за ПолиоПлюс, която приключва през 1988 г. набира рекордните 247 милиона щ.д. и да 2005 г. даренията на ротарианците за световните усилия за отстраняване на полио надвишават 500 милиона. От равно на това значение е и огромната мобилизирана армия от доброволци на Ротари Интернешънъл. Стотици и хиляди доброволци на местно ниво осигуряват подкрепа  по време на Националните имунизационни дни и мобилизират своите общества за имунизации и други дейности за отстраняване на полио вируса.

            През 1988 г. Ротари се присъединява към Световната здравна организация като се посвещава на унищожаването на полио вируса до 2005, нейният юбилей. Ротари работи със Световната здравна организация и Фонда за деца на Обединените нации (УНИЦЕФ), Центровете за контрол и предотвратяване на болестта в САЩ, националните правителства и други, като прави това усилие най-широко-мащабното обществено / частно предприемане на мерки в областта на здравето. Като резултат от усилията на Ротари Интернешънъл и нейните партньори почти два милиарда деца получават орална полио ваксина и са защитени от детски паралич. Световната здравна организация обявява Северна и Южна Америка освободени от полио вируса през 1994 г., района на Западния Тихи океан през 2000 г. , а района на Европа през 2002 г.

            Към 2002 г. броят на случаите е намален с 99% от 1985 г. Усилията са съсредоточени върху премахването на вируса в 10-те оставащи полио ендемични държави – всички в Африка и Южна Азия.

            Постигането на унищожението ще бъде трудно (само една друга болест – едра шарка – е била унищожавана) и скъпо (общо оценено на почти 3 милиарда). Изисква се полио ендемичните страни да провеждат Национални имунизационни дни за имунизиране на всички деца под 5-годишна възраст, като продължава рутинни имунизации на децата по света, системно докладване на всички подозрения за случаи, бърза реакция при внезапен изблик, установяване на мрежа от лаборатории.

            През 2002 г. е идентифицирана дупката във финансирането от 275 милиона щ.д. като най-сериозното препятствие за изкореняване на полио вируса в световен мащаб. За да помогне за запълването на тази дупка Ротари стартира нова кампания за набиране на средства за унищожаването на полио вируса наречена Изпълняване на нашето обещание: Да унищожим полио вируса, която се опитва да набере 80 милиона щ.д. за 2002-03 г.

            Никоя друга неправителствена организация не е правила нещо такова от мащаба на ПолиоПлюс. Това може да се смята за най-голямата хуманитарна служба, която светът някога е виждал. Всеки ротарианец може да споделя гордостта от това постижение.

 

Използване на знаците на Ротари

            Емблемата на Ротари Интернешънъл и думата „Ротари” са сред многото думи и лого, използвани като търговски марки и знаци за служба от РИ и от ротарианците и Ротари клубовете по света и общо се наричат „Ротари знаци”. Ротари знаците са регистрирани в над 40 страни по света, което подсилва асоциацията с изключителната употреба и засилва позицията на РИ за предотвратяване на злоупотреба от неоторизирани хора и предприятия. Бордът на директорите на РИ е разработил насоки за използването на знаците на Ротари за ротарианци, Ротари клубове и дистрикти и други институции на Ротари, които се появяват в Ротари кодекса на практиките и Наръчника за процедурите.

            Привилегия и отговорност за всички ротарианци е да носят и използват знаците на Ротари с гордост. Като се следват насоките на Ротари за използване на Ротари знаците ще спомогне за гарантирането, че не се злоупотребява с тях и, че винаги ще бъдат запазени за употреба и полза на ротарианците.

            Когато се използват от тях, думата „Ротари”  и емблемата на Ротари нормално се отнасят до цялата организация, Ротари Интернешънъл, нейните принципи и идеали. Когато използвате думата „Ротари” или емблемата на Ротари във връзка с или в името на дейност, клубове, дистрикти и други институции на Ротари трябва д се прибавят и техните имена като допълнителен определител за точност и равна известност с всеки знак на Ротари. Това гарантира пълното отличаване  и признание за вашия клуб или дистрикт. Клубовете или дистриктите не трябва да използват Ротари знаците във връзка с дейности, които не са под техен контрол или са в името на друга организация, която включва не-ротарианци или групи не-ротарианци. Когато се назовава дейности на клуба или дистрикта за фондацията, отделяйте думи „Ротари” и „фондация” с най-малко още една друг дума, като например Ротари Седона Уест Фондация или Чикаго Ротари клуб Фондация.

            Когато използвате Ротари знаците, клубовете и дистриктите не трябва да ги променят, модифицират или закриват по какъвто и да е начин или да ги пресъздават по какъвто и да е начин, различен от пълната им форма. Емблемата на Ротари може да се възпроизвежда във всеки цвят; ако се възпроизвежда в повече от един цвят, това трябва да става с официалните цветове синьо и златно. Ротарианците се насърчават да закупуват стоки с ротарианските емблеми само от оторизирани  и лицензирани продавачи. Ротарианците се насърчават също да носят емблемата като копче за ревер, но емблемата не трябва да се използва в бизнес офиси, визитни картички или на вратите или прозорците на сградите на офисите на ротарианците.

            Емблемата на Ротари не трябва да се използва с търговска цел. Ротари знаци са символите на Ротари клубове и дейността, която те осъществяват и трябва да се използват само за идентифицирането на клуба и неговите членове, проекти и програми. Затова не се разрешава да се използват Ротари знаци в политическа кампания или във връзка с каквото и да е друго име или емблема непризнавани от Ротари Интернешънъл. Институциите на Ротари желаещи да използват знаците на Ротари за целите на спонсорство или партньорство трябва да се свържат с техния представят за администрацията на клубове и дистрикти в секретариата на РИ за най-новите насоки на борда на РИ.

            Знаците на Ротари могат да бъдат свалени от Интернет страницата на РИ www.rotary.org.

 

Цветните сака на гуверньорите

            Една от най-новите традиции на Ротари започва през 1984-85 г. когато дистрикт гуверньорите решават да носят отличителни жълти сака на официалните Ротари събития. В следващите години президентът на Ротари Интернешънъл избира цветно сако за дистрикт гуверньорите и за другите международни офицери. Отличителните жълти сака на Карло Кансеко са последвани от зелените на Пауло Костас (1990-91), червените на Клифърд Дохтерман (1992-93), ръждивите на Луис Гией (1996-97) с цвят на морска пяна на Глен Кинрос (1997-98). Президентът Рахендра Сабу избира житен цвят (1991-92) и Хю Арчър избира кафяво (1989-90). Други традиционни морско сини сака са носени през годините на Чарлс Келер (1987-88), Бил Хънтли (1994-95), Хърбърт Браун (1995-96) и Джеймс Лейси (1998-99). Гама от цветове и отсенки се подбира и от други президенти. Ротарианските лидери всяка година размишляват върху цвета на сакото, което ще носи следващия световен президент на Ротари.

 

 

 

 

 

            

 

 

От Клифърд Л. Дохтерман