ПРОЕКТИ

Черно море свободно от пластмаса

16 години изминаха от основаването на Ротаракт клуб София- Сердика. За пета година по този повод организирахме боулинг турнир. Тази година се спряхме на каузата за едно по-чисто Черно море. Вдъхновени бяхме от инициативите на WIND2WIN и Akasha surf school и решихме средствата от турнира да помогнем за някои от целите им.

Освен почистванията на плажовете организирани с доброволци има идея да се поставят кошчета за фасове по българските плажове. Това е едино от най-честото срещано замърсяване. Голямата цел е да се инсталира #SeaBin - което е т. нар морско кошче, което успява да филтрира водата и да улови както плаващи отпадъци така и мазнини.

Получихме огромната помощ от авторката на уникалните бижута Тъй, които са ръчно изрисувани и редица от вас успяха да си закупят в подкрепа на каузата. Както и на най-многобройните участници от Агенция за преводи и легализация Arte.doc.

За поредна година получихме гостоприемството на Playground, Paradise Centre.

Замислихме се:

- Колко точно пластмаса използваме на ден? Нужно ли е да се зариваме със сламки, клечки за уши и други изделия за еднократна употреба? А и в началото на летния сезон си задаваме въпроса: Възможно ли е да си върнем чистотата на Черно море и българските плажове?

Част от наградите бяха и клечки за зъби от бамбук, така че представихме и една алтернатива на предмети от ежедневието.

Взехме си и прекрасни тениски от органичен памук, чиито надписи са изцяло безвредни за околната среда, и които ни вдъхновяват да разкажем за инициативата #PlasticFreeBlackSea на поне един наш приятел!

И най-вече сме благодарни на всички хора, които успяха да ни подкрепят! Благодарим и за търпението и интереса към каузата ни и приветстваме всички действия от ежедневието ни за намаляване на отпадъците!


Заедно за надежда

За какво става въпрос?

По-малко от 11% от българите възприемат злокачествените заболявания на кръвта като контролируеми и дори лечими. По-малко от 50% от българите са чували за напредъка в лечението на тези заболявания, като 16% смятат иновациите в тяхното комбиниране като съществени. Това сочат резултатите от социологическо проучване по темата „Злокачествени заболявания на кръвта - разпространение, нагласи и информираност на населението“. Изследването е проведено в рамките на информационната кампания „Животът със злокачествени заболявания на кръвта е възможен“ в периода 15-24 юли 2019 г. сред 1000 възрастни българи.

"Злокачествените заболявания на кръвта са лечими. Време е хората да спрат да ги считат за смъртоносни", казва главният координатор на експертния съвет по клинична хематология.

Как работи даряването на стволови клетки?

В миналото трансплантацията на стволови клетки по-често се нарича трансплантация на костен мозък, защото стволовите клетки се събират от костния мозък. Днес стволовите клетки обикновено се събират от кръвта, вместо от костния мозък. Поради тази причина те често се наричат трансплантации на стволови клетки.

С присъединяването към регистъра вие правите първата стъпка към лечението на пациенти с рак на кръвта като левкемия и други заболявания на кръвта. Освен това е ангажимент да предприемете следващата стъпка, ако пациентът се нуждае от вас, за да дарите клетките си за животоспасяваща трансплантация на костен мозък.

Присъединяването към регистъра изисква извадка от клетки, обикновено се събират чрез тампониране от вътрешната страна на бузата. Те използват тази проба за сравняване на специфични протеинови маркери, известни като човешки левкоцитни антигени (HLA) с HLA маркери на пациенти, които се нуждаят от трансплантация на костен мозък.

Лекарите търсят в регистър, за да намерят донори с HLA маркери, които съответстват на тези на техните пациенти. Тези търсения се случват от името на пациентите всеки ден, така че най-важното, което можете да направите като член на регистъра, е да бъдете ангажирани.

Когато член на регистъра съвпада с пациент, има няколко стъпки, преди да дарите. Тези стъпки имат за цел да гарантират, че донорството е безопасно както за донора, така и за пациента.

След като бъде одобрен за даряване, лекарят на пациента ще поиска един от двата метода за даряване: стволови клетки на периферна кръв (PBSC) или костен мозък. Лекарят на пациента избира най-подходящия за него метод на дарение.

Дарението е доброволен акт от, които всеки може да се откаже.

 Как дарените клетки помагат на пациентите?

 Здравата кръвоносна система винаги създава нови кръвообразуващи клетки. Те са необходими за оцеляване. Ако тялото започне да прави болни клетки или недостатъчно здрави клетки, костно мозъчна трансплантация или трансплантация на стволови клетки от периферна кръв може да бъде най-доброто и единствено потенциално лечение.

 По време на трансплантацията здравите кръвообразуващи клетки на донора се поставят в кръвообращението на пациента. Тези дарени клетки се движат през кръвообращението на пациента и се установяват в костите. Там дарените клетки ще произвеждат нови кръвообразуващи клетки.

 Всеки пациент се нуждае от донор, който е близък HLA мач. Това е различно от кръвната група. Тъй като HLA е част от вашата уникално ДНК, всеки човек, който се присъедини към регистъра, дава на пациентите надежда за лечение. Ето защо е необходимо повече хора да се присъединят. Колкото по-близо са етническите характеристики на  хората в регистъра, толкова по-голям е шансът пациентите да намерят съвпадение.

 Може никога да не сте идентифицирани като съвпадение за някого или може да сте един от редица потенциални съвпадения. Но може и да сте единственият в регистъра, който може да спаси живота на пациента. Най-важното нещо, което можете да направите, е да останете ангажирани и да отговорите, ако се свържете с вас.

Повече за това как да се включите в регистъра за донори може да намерите в сайта на пациентската организация - "Българско сдружение лимфом"

Повече за кампанията "Иновация за живот"


Рециклирай с Ротаракт

Инициативата "Рециклирай с Ротаракт" има за цел да запознае деца от ранна възраст с идеята на рециклирането!

Идеята е чрез игри и забавни въпросници децата да стигнат до същността защо е важно да събираме отделно хартия и да я рециклираме. Състезателния дух на проекта го прави изключително подходящ за малките, които ще научат нови неща докато се забавляват. Клуба акцентира върху това за децата да остане един траен спомен не само като едно състезние, а да им даде различна отношение към разделното събиране.

Успяхме да съберем 1130 кг. хартия за кампанията заедно с децата от 22. СУ „Георги С. Раковски“. Отличихме и класовете събрали най-много хартия!

Благодарим и на Интеракт клуб София-Сердика както и на Rotary Club Sofia-Serdika District 2482!!!

#РециклирайСРотаракт е дистриктна инициатива за тази ротарианска година и ще бъде проведена от няколко клуба в България!

#RotaractBulgaria #Recycle #RotaractSofiaSerdika #RotaractSofiaCenter #RotaractPlovdivPhilipopol 


Wheelmap Day

Чудили ли сте се как хората в инвалидни колички се справят в ежедневието?

Ние да! Споделихме с приятелите от Rotaract Club Erasmus идеята за wheelmap.org и Wheelmap.org in Bulgaria и вече е на лице първата им инициатива по тази тема!

На 4ти май се организира ден за отбелязване нивото на достъпност на обществени места в Ротердам!

Желаем им успех и много локации отбелязани в зелено!


Rotaract Global Model United Nations

През лятото на 2016-та Ротаракт клуб София-Сердика заедно със SOFIMUN организираха Rotaract Global Model United Nations.

Моделът на Организацията на обединените нации, обикновено известен като MUN, е симулация на ООН. В тази симулация участниците (студенти и млади професионалисти) поемат ролите на чужди дипломати и обсъждат съвременни международни въпроси. В зависимост от органа на ООН, който той или тя е назначен за това, може да варира от военна криза или нарушаване на правата на човека до изменението на климата.

Обсъждайки тези въпроси от гледна точка на представител на друга държава, участниците научават много. Освен разширяване на познанията за ООН като цяло и за темите, които се обсъждат в подготовката и сесиите, участниците развиват и умения като публично говорене, лобиране и работа с пресата. Този практически опит дава добро разбиране на начина, по който се вземат решения на международната политическа сцена.

Освен тези съществени предимства, конференцията на MUN предлага и някои големи социални ползи. Участниците имат възможност да общуват със студенти от много различни културни и академични среди. Както сесиите на комисиите, така и вечерната програма гарантират това, давайки шанс на студентите да разширят международната си мрежа.

Именно комбинацията от тези академични, професионални и социални умения правят конференциите на MUN възможност участниците да участват в преживяване, което ще им продължи цял живот.

Повече информация може да намерите и в страницата на Rotaract Global Model United Nations.

Както и на сайта на изданието в София.

Тук може да следите и за бъдещи издания на формата.https://rotaractmun.org/


Green Week Project

Обичаме света и природата около нас.

Вярваме, че всеки трябва да засади поне 1 дърво докато жив.

Предай нататък :)


Ден на професиите

Ден на професиите е инициатива за професионална ориентация на ученици от 8-ми до 12-ти клас. Има за цел младежите, на които им предстои избор на професионална сфера да направят възможно най-информиран избор!

Форумът, се проведе на 11-ти март 2017 в Аулата на Софийскии университет и има за цел да запознае гостите с изявени професионалисти от няколко различни сфери – право, медицина, образование и педагогика, маркетинг и информационни технологии.

Лекторите представиха както сферата си на дейност в нейните специфики по отношение на необходимостта от кадри, технологичния напредък и тенденциите за бъдещето, така и личния си професионален път, който ги е превърнал в лидери в своите професии. Непосредствено след презентациите, както и в края на форума, гостите имаха възможност пряко да задават въпроси към лекторите по отношение на засегнатите от тях аспекти на съответната кариера и професионален живот.

Събитието е част от национална кампания за професионално ориентиране на българските младежи, като подобни форуми се проведе в Пловдив и в Бургас, представяйки на гостите сфери на дейности, обвързани с икономическите тенденции в съответните региони.


Ски и сноуборд шампионат

 

За 2-ра поредна година през 2016-та с подкрепата на Ротари клуб София - Сердика организирахме Ски и Сноуборд шампионат в Боровец. Освен прекрасната възможност да спортуваме заедно, подкрепихме заедно каузата на Ротари Интернешънъл за борбата срещу полиомиелита.

http://www.endpolio.org/


Октомври е розов

Скъпи приятели, от 1985 година светът приема месец Октомври за Световен месец за борбата с рака на гърдата.

Ние, от Ротаракт София-Сердика, Ви приканваме, да бъдете АКТИВНИ и ОТГОВОРНИ към своето здраве, защото именно ранната диагностика на злокачествените заболявания увеличава многократно шансовете за пълно излекуване.

Днес, хиляди хора по света възприемат Октомври като месец за активни разяснителни кампании относно причините, превенцията и лечението на болестта. А прегънатата розова панделка е символ на солидарността, надеждата, смелостта и подкрепата на всички хора, относно заболяването.

Не пропускайте да се прегледате, при Вашият лекар или в медицинските центрове на територията на страната, които този Октомври, предлагат безплатни мамографски прегледи!

Повече информация за тях, може да откриете в страницата на събитието "Октомври е розов! Бъди съпричастен!", както и в интернет страниците на съответните медицински центрове!


Кръводарителска кампания

„В кръвта ти е да спасяваш животи!“ е мотото на Кръводарителската кампания, която организираме в гр.София, заедно с Национален център по трансфузионна хематология.

Водени от изконния принцип на Ротари за безкористност в добрите дела, приканваме хората да дарят не #капка кръв, а #извор на надежда за някой в нужда и да спасят човешки живот.

За поредна година Ротаракт клубовете от различните градове организират кръводарителска кампания.

Главната мотивация на организацията за провеждането на кампанията е проблема, пред който е изправен всеки нуждаещ се от спешно кръвопреливане, а именно /оскъдните резерви на кръвните банки по градове/ липсата на достатъчно кръводарители на годишна база. Целите, които си поставят Ротаракт клубовете са следните:

- да информира обществото за начините и ползите от кръводаряването, като по този начин увеличи възможността повече хора да дарят кръв за 1-ви път;

- да мотивира максимално много хора да се включат по време на кампанията;

- да покаже на обществото, колко малко е нужно, за да бъде спасен човешки живот;

Кампанията се радва на подкрепата от 21 клуба от Rotaract - Bulgaria, Национален център по трансфузионна хематология, Столична Регионална Здравна Инспекция, Национално представителство на студентските съвети - НПСС, Български Червен кръст (Bulgarian Red Cross), АСМБ - СУ / Association of Medical Students in Bulgaria - Sofia University, Парк Център, аптеки и компании от сегмента на корпоративния и малък и среден бизнес в страната.

Ротаракт клубовете високо оценяват жеста, който участниците в кампанията ще направят и приема всеки включил се в нея за герой, затова и призивът ни към кръводарителите е: „Днес аз станах нечий герой! Направи го и ти!“


Устна хигиена

Ротаракт клуб София-Сердика организира проект "Устна хигиена".

Изключително сме благодарни на д-р Нейчев от ISmile Dental Clinic, който успя да извърши преглед за снемане на зъбен статус на близо 40 деца от ВУИ "Ангел Узунов" - гр. Ракитово. Успяхме и чрез игри да привлечем вниманието на момчетата върху проблема за устната хигиена и колко важно е това за здравето Предоставихме също така и четки, пасти за зъби и вода за уста с които децата да продължат грижата за устната си хигиена. Благодарим и на Bilka Collection за подкрепата и на Re-Act, които работят с децата и ги подкрепят чрез различни инициативи. Както и на Катерина Герасим - доброволци, които ни помогнаха при игрите с децата!


Геоложки табели по екопътека "Иван Вазов"

През 2016-та с много труд и общи усилия поставихме дългоочакваните геоложки табели на три локации по небезизвестната "Вазова екопътека". Вече може да се насладите на уникалната природа и чистия въздух, като едновременно с това научите интересна информация за състава и строежа на скалите в местността.


“Посади дърво - дари живот"

За залесяването на това прекрасно училище, бяха осигурени 30 дръвчета, които любезно бяха предоставени от приятелите от Ротаракт клуб Кърджали! С малко указания и голям ентусиазъм участниците в инициативата посадиха дръвчетата и се ангажираха да се грижат и наблюдават тяхното израстване. След време учениците и живущите в кв.Надежда ще се наслаждават на едни от най-красивите видове дръвчета, а именно Явор и Рустифина. Тези видове са трайно дървесни и с висока екологична стойност. 

Чрез засаждането на дръвчета засаждаме бъдеще, осеяно със зеленина, извор на живот и безкрайна красота. Нека заедно занапред да подобрим света, в който живеем и въздуха, който дишаме!


"А сега накъде? Твоята професионална реализация!"

Голяма част от гимназистите се изправят пред огромно предизвикателство, завършвайки училище: да вземат най-правилното решение за тяхното бъдещо професионално развитие. Някои ученици имат ясна представа за това, къде и с каква специалност искат да кандидатстват, много други обаче си задават десетки въпроси и се нуждаят от съвет, за да изберат пътя, по който да поемат.

С проекта “А сега накъде” ние Ротаракт клуб София-Сердика целим да подпомогнем кандидат-студентите в този важен житейски избор, като свържем настоящите ученици от 10 до 12 клас с вече завършили студенти от различни университети по света и у нас, както и професионалисти от разнообразни сфери на бизнеса. По този начин младежите ще имат възможност да се свържат хора с реален опит в желаните от тях професии и да получат отговор на всичките си въпроси от своите “buddy-та”.

Интересът към този полезен проект ни изненада. В това първо издание светкавично бързо се записаха 68 ученици от различни софийски училища.